Обсуждение /Банов/Киков/Жалоб

Тема в разделе "Quarantine", создана пользователем asmens348, 2 авг 2011.

1. asmens348

asmens348 Соучастник

Обсуждение Жалоб на игроков, Банов игроков, обьявление забаненых игроков, разбирательство спорных игровых ситуаций.

2. Greatfox

Greatfox Слава великой богине Phyrnna

Well, I think we need a new thread for these posts.

There`s auto-kicker, it kicks for one map for few team-kills in a row.
    If you`re sure that you have been banned permanently, tell us the nickname of server administrator who has banned you.

3. asmens348

asmens348 Соучастник

Kiyo ban me..

4. Папка01

Папка01 Administrator

If it was Kiyo, he must wrote ban-reason .

(Sorry for russian englinsh^^)

5. asmens348

asmens348 Соучастник

I think,ban reason are Team killing,because i dont broke any else rules...
    Ehh,probably i dont play today anymore.. :/

6. Kiyo

Kiyo Консильери

I banned you for killing players. Did you do this systematically, for some not even apologize. I could understand you, but killing more than two people can not be called an accident.

7. asmens348

asmens348 Соучастник

In that map,i kill One player..
    Ofcourse that are Accident,if i kill someone. Im just tryin help,how u dont get it..im cover!
    When someone are killed by zombie,and i am near,his crying " Why u not help me" ...!
    But when i help,and Sometimes kill..than all crying again..
    Im just trying COVER HIM!!!
    And in server have,auto-kicker,why u ban me than?!
    I apoligize him,how u dont understand that,i dont kill him special.

8. Kiyo

Kiyo Консильери

Once again I repeat - multiple killings are not accidental, even if there was no intent.

9. asmens348

asmens348 Соучастник

OMG!!! I kill 3-4 player today...(in 5hours)
    And for that u ban me permenantly? Thats not fair!!!
    P.S. Hi was die anyway! Because they was been 20hp ,and scrake was attack him!
    If i dont try help him,hi was die anyway!

10. Kiyo

Kiyo Консильери

Well, I unban you. But there is one condition - Kill a teammate and is waiting for you again ban.

11. asmens348

asmens348 Соучастник

Thanks u..
    Im will try dont kill anyone :)

12. Фрэгл

Фрэгл Administrator

Ну раз уж начало положено,то думаю нужно переименовать тему в "Вопросы к модераторам и админам сервера",ну или что-то подобное(чтобы каждый,кто хочет решить какой либо вопрос,не создавал отдельную тему).Так как похоже-это была первая ласточка.

13. asmens348

asmens348 Соучастник

End what now? I was played pyramid,and than we loose,change map,i vsjo,me show "Your are banned..."
    For what??!

14. shiogorat

shiogorat Son of Titan

Аммм.Чет не помню что-бы пирамида была.Может я отходил

15. Фрэгл

Фрэгл Administrator

Помогать тоже надо уметь(раз уж решил помочь).Ты своей помощью наносишь урона игроку больше,чем моб.

16. Dr_Killjoy

Dr_Killjoy Заблокированные

Standing from the mob's back isnt a good try to help - when you eliminate subject, if u dont stop fire, you will attack teammate who is on the same line of fire as object that attacked him. So if u covering someone, try to attack mob from the side where arent any teammate at your line of fire.

17. ЛОХМАТЫЙ

ЛОХМАТЫЙ •*´¨`*•.,¸¸,.•*´¨`*•.,¸¸,.•*´¨`*•

что касается моего случая - на Лондоне в участок ворвался маулер ( да, опять он :verymad: ), я был спаппортом. Lv 4. Выстрелил обойму АА12, не убил и переключился на дроб. При этом был в узком проходе, дальше комнаты со столом. Там еще внутри 2 больших стекла. Вот я вдоль стены со стеклом и отходил в угол. ХП было мало, и шансы убить маулера и выжить были минимальные. Anarhija решил помочь и пальнул маулеру в спину.
    ( Зайти сбоку он не смог бы - я был в узком проходе, и мало ХП )
    Мне этого хватило + удар маулера.
    Тут у меня единственное но - ему надо было дать мне этот шанс. И стрелять уже если бы маулер меня завалил.
    Но это скорее не его вина, а опять проблема с маулером.

Я уже писал, что из-за высокой скорости очень сложно оказывать помощь товарищу, которого атаковал маулер. Для этого надо быть или близко сбоку и иметь автоматическое оружие, что-то мощное. Или чуть подальше сбоку - с арбом, но тогда надо, чтобы товарищ постоял на месте.
    Обычно маулер врывается и оттесняет выбранную жертву назад, так что все остальные могут стрелять только в спину маулеры. А зайти сбоку - не хватает времени и ХП товарища.

Опять же - для того, кто привык играть на серваках без ФФ - очень тяжело адаптироваться.

Anarhija, about my situation - only 1 thing. Better if you wait - I'll kill Mauler or not. With my and his low HP - it's just a seconds. But i has chances to kill him.

18. Greatfox

Greatfox Слава великой богине Phyrnna

asmens348, if you`ve killed a teammate accidiently, just apologize.
    That`s sign for game administrators to not ban you.

19. asmens348

asmens348 Соучастник

But i apologize immediately when i kill him,and i explain him "i try cover u" ! But ban i get anyway..
    And in that situation i can't kill mob in another side ;D
    But now are question,when i finally get unban??? I still have ban..

20. Фрэгл

Фрэгл Administrator

Half4eg,переименуй тему.Пусть сюда и другие пишут по похожим вопросам.