Обсуждение /Банов/Киков/Жалоб

Тема в разделе "Quarantine", создана пользователем asmens348, 2 авг 2011.

1. asmens348

asmens348 Соучастник

Обсуждение Жалоб на игроков, Банов игроков, обьявление забаненых игроков, разбирательство спорных игровых ситуаций.

2. Greatfox

Greatfox Слава великой богине Phyrnna

Well, I think we need a new thread for these posts.

There`s auto-kicker, it kicks for one map for few team-kills in a row.
    If you`re sure that you have been banned permanently, tell us the nickname of server administrator who has banned you.

3. asmens348

asmens348 Соучастник

Kiyo ban me..

4. Папка01

Папка01 ۞ Всевидящее око форума ۞

If it was Kiyo, he must wrote ban-reason .

(Sorry for russian englinsh^^)

5. asmens348

asmens348 Соучастник

I think,ban reason are Team killing,because i dont broke any else rules...
    Ehh,probably i dont play today anymore.. :/

6. Kiyo

Kiyo Консильери

I banned you for killing players. Did you do this systematically, for some not even apologize. I could understand you, but killing more than two people can not be called an accident.

7. asmens348

asmens348 Соучастник

In that map,i kill One player..
    Ofcourse that are Accident,if i kill someone. Im just tryin help,how u dont get it..im cover!
    When someone are killed by zombie,and i am near,his crying " Why u not help me" ...!
    But when i help,and Sometimes kill..than all crying again..
    Im just trying COVER HIM!!!
    And in server have,auto-kicker,why u ban me than?!
    I apoligize him,how u dont understand that,i dont kill him special.

8. Kiyo

Kiyo Консильери

Once again I repeat - multiple killings are not accidental, even if there was no intent.

9. asmens348

asmens348 Соучастник

OMG!!! I kill 3-4 player today...(in 5hours)
    And for that u ban me permenantly? Thats not fair!!!
    P.S. Hi was die anyway! Because they was been 20hp ,and scrake was attack him!
    If i dont try help him,hi was die anyway!

10. Kiyo

Kiyo Консильери

Well, I unban you. But there is one condition - Kill a teammate and is waiting for you again ban.

11. asmens348

asmens348 Соучастник

Thanks u..
    Im will try dont kill anyone :)

12. Фрэгл

Фрэгл Administrator

Ну раз уж начало положено,то думаю нужно переименовать тему в "Вопросы к модераторам и админам сервера",ну или что-то подобное(чтобы каждый,кто хочет решить какой либо вопрос,не создавал отдельную тему).Так как похоже-это была первая ласточка.

13. asmens348

asmens348 Соучастник

End what now? I was played pyramid,and than we loose,change map,i vsjo,me show "Your are banned..."
    For what??!

14. shiogorat

shiogorat Son of Titan

Аммм.Чет не помню что-бы пирамида была.Может я отходил

15. Фрэгл

Фрэгл Administrator

Помогать тоже надо уметь(раз уж решил помочь).Ты своей помощью наносишь урона игроку больше,чем моб.

16. Dr_Killjoy

Dr_Killjoy Заблокированные

Standing from the mob's back isnt a good try to help - when you eliminate subject, if u dont stop fire, you will attack teammate who is on the same line of fire as object that attacked him. So if u covering someone, try to attack mob from the side where arent any teammate at your line of fire.

17. ЛОХМАТЫЙ

ЛОХМАТЫЙ •*´¨`*•.,¸¸,.•*´¨`*•.,¸¸,.•*´¨`*•

что касается моего случая - на Лондоне в участок ворвался маулер ( да, опять он :verymad: ), я был спаппортом. Lv 4. Выстрелил обойму АА12, не убил и переключился на дроб. При этом был в узком проходе, дальше комнаты со столом. Там еще внутри 2 больших стекла. Вот я вдоль стены со стеклом и отходил в угол. ХП было мало, и шансы убить маулера и выжить были минимальные. Anarhija решил помочь и пальнул маулеру в спину.
    ( Зайти сбоку он не смог бы - я был в узком проходе, и мало ХП )
    Мне этого хватило + удар маулера.
    Тут у меня единственное но - ему надо было дать мне этот шанс. И стрелять уже если бы маулер меня завалил.
    Но это скорее не его вина, а опять проблема с маулером.

Я уже писал, что из-за высокой скорости очень сложно оказывать помощь товарищу, которого атаковал маулер. Для этого надо быть или близко сбоку и иметь автоматическое оружие, что-то мощное. Или чуть подальше сбоку - с арбом, но тогда надо, чтобы товарищ постоял на месте.
    Обычно маулер врывается и оттесняет выбранную жертву назад, так что все остальные могут стрелять только в спину маулеры. А зайти сбоку - не хватает времени и ХП товарища.

Опять же - для того, кто привык играть на серваках без ФФ - очень тяжело адаптироваться.

Anarhija, about my situation - only 1 thing. Better if you wait - I'll kill Mauler or not. With my and his low HP - it's just a seconds. But i has chances to kill him.

18. Greatfox

Greatfox Слава великой богине Phyrnna

asmens348, if you`ve killed a teammate accidiently, just apologize.
    That`s sign for game administrators to not ban you.

19. asmens348

asmens348 Соучастник

But i apologize immediately when i kill him,and i explain him "i try cover u" ! But ban i get anyway..
    And in that situation i can't kill mob in another side ;D
    But now are question,when i finally get unban??? I still have ban..

20. Фрэгл

Фрэгл Administrator

Half4eg,переименуй тему.Пусть сюда и другие пишут по похожим вопросам.